JA Firma

Soutěžní veletrh JA firem v Praze

Jakožto účastníci vzdělávacího projektu JA firma jsme se ve čtvrtek 12. dubna zúčastnili soutěžního veletrhu konaného v pražské Galerii Harfa, kde jsme měli možnost prezentovat naši dosavadní práci. Veletrh byl pro nás skvělá příležitost na prodej našich triček a tašek, které vznikly díky spolupráci s Domovem Raspenava a Jedličkovým ústavem v Liberci. Zároveň jsme si vyzkoušeli prezentační dovednosti před odbornou porotou a utkali jsme se s dalšími firmami o postup do super finále.
Konkurence firem byla opravdu veliká, takže se nám nepovedlo prorazit do superfinále. Ale to vůbec nebylo to hlavní. Naším největším cílem bylo si veletrh užít, poznat nové lidi a posunout naše dovednosti zase trochu dál. Byla to pro nás obrovská zkušenost a za nic bychom neměnili. I když to byl náročný rok, plný neshod a problémů, posunul nás dál. A to nám už nikdo nevezme.

Workshop prezentačních dovedností

Co je JA Firma?  Junior Achievement Firma je mezinárodní organizace, poskytující studentům možnost získat praktické dovednosti v oblasti podnikání. Studenti si vytvoří svoji vlastní obchodní společnost, ve které poté celý rok podnikají. Nejen že získají teoretické informace, ale dokáží je i reálně využít.

 Díky finanční podpoře od vedení Gymnázia Frýdlant jsme se v rámci právě probíhajícího projektu JA Firma v pátek 9. března zúčastnili se třemi našimi firemními členy „Workshopu prezentačních dovedností“ v Ostravě.  Workshop byl zaměřen jak na vytváření prezentace, tak na prezentování.

 Pod vedením několika studentů z JA Alumni (absolventský klub studentů, kteří prošli programem JA) jsme si společně s dalšími účastníky vyzkoušeli vytvoření efektivní prezentace. Také jsme si vyzkoušeli, jak propagovat výrobek a jak správně odpovídat na otázky ohledně firmy a v neposlední řadě, čeho se vyvarovat, a naopak co použít při plánování našeho stánku. Mnoho z nás to posunulo v tom, jak aktivně přednášet. Dozvěděli jsme se, jak zapojovat do prezentace publikum, jak nemluvit jen hlasem, ale i tělem, jaké vyzařovat signály a padly zde i rady na téma správné koordinace se zbytkem týmu. Mimo praktické dovednosti jsme si také odnesli spoustu teoretických poznámek, které nám pomohou se připravit na dubnový veletrh studentských firem v Praze. Navíc byla kombinace workshopu s Ostravou maximálně motivační zážitek a ihned po příjezdu jsme museli zbytku firemního týmu převyprávět celý průběh workshopu.

 Z workshopu se stala neocenitelná zkušenost, která nám jistě pomůže jak v našem nynějším podnikání s firmou Katon, tak i v našem dalším osobnostním růstu.