Erasmus+: „Fake News in the Age of Democracy“ (Gersthofen 2020) očima studentů

By | 17.2.2020

Pondělí 3.2.2020

Dnes je oficiálně první den programu Erasmus + v německém Gersthofen.  

Po krátkém přivítání ředitelem školy v jedné z učeben gymnázia jsme se spolu s našimi partnery přesunuli do haly, kde bylo 60 studentů rozděleno do deseti skupin po šesti (stávající se že tři Němců a jejich partnerů z Nizozemska, Slovinska a Česka). Aby se lidé ve skupinách navzájem poznali, začaly se hrát seznamovací hry jako například “najdi mezi studenty člověka, který nemá ve jméně písmeno S, N a E” a tak podobně.  

Dalším bodem programu byly možnosti tvorby videí a jejich samotné zkoušky v praxi. Každá skupina si vylosovala téma, na které měla natočit krátký film. Po ukázkách nastal volný program, kdy většina studentů navštívila městské obchodní domy nebo jiná veřejná místa dostupná ve městě a jeho okolí.  

Úterý 4.2.2020

Druhý den programu, a tudíž třetí den v Německu, tedy v úterý, nás čekala prohlídka Gersthofenské radnice. Sice nám řekli, že se jedná o exkurzi, ale byla to spíše přednáška následovaná diskusí. Přišli jsme do poměrně velké a moderní zasedací místnosti a asi tři čtvrtě hodiny čekali. Po relativně dlouhém čekání nás místní starosta přivítal a začal přednášet o investicích Gersthofenu, o jeho politice a nějak dokličkoval k tématu letošního Erasmu, „fake news“. Následovala malá diskuse a podpis do knihy hostů. 

V úterý jsme rovněž navštívili radnici v Augsburgu. Na radnici nás provedli skrz většinu místností, vylíčili nám historii samotné radnice a přilehlého okolí a pak nás nechali si radnici individuálně projít. Tato pasáž dne byla docela zajímavá, na můj vkus jsme pak ale dostali příliš mnoho volného času na naší samostatnou prohlídku, tudíž už to ke konci bylo příliš zdlouhavé a nudné. 

Po prohlídce radnici nás jistá paní, pro radnici pracující, vzala na prohlídku historické části města. Informace, které nám byli předávány byli dosti zvláštní. Prohlídka byla jednak dosti dlouhá, dále pak převážně nezajímavá. Největší problém byla ovšem naše samotná průvodkyně. Mluvila totiž velmi potichu a navíc monotónně. Toto byla oficiálně asi ta nejhorší část celého dne.   

Jako taková náhrada za únavnou exkurzi městem Augsburku posloužila večerní návštěva místního bowlingu. V porovnání s naším, frýdlantským, byl asi desetkrát větší na počet drah. Nu a co dodat, zahráli jsme si parádně. 

 

Středa 5.2.2020

Po příjezdu do školy jsme strávili se svými hostujícím studenty jednu vyučovací hodinu. Většina z nás navštívila hodinu angličtiny, kde opravovali test z minulého dne, jiní zas měli hodinu tělocviku, do které se aktivně zapojila jedna z našich studentek.   

Po této společné hodině jsme všichni i s Němci jeli autobusem do hlavního sídla Augsburger Allgemeine, místních novin. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací, například že Augsburger Allgemeine jsou druhými největšími novinami na území Německa. Přibližně po hodinovém rozhovoru s reportérem, který má na starosti sport, jsme dostali každý tašku s různými letáky, novinami, knihami s křížovkami a jinými matematickými hlavolamy. Poté nás zaměstnanci provedli celou částí budovy, kde se noviny tiskly a podrobně nám popsali celý proces tisku novin.  

 

Na konci prohlídky každý dostal nově vytištěný plakát s naší společnou fotkou, kterou jsme pořídili hned po příjezdu. Na obědě jsme byli v restauraci Golden Amber, kde jsme si dali kuřecí řízek s hranolkami nebo vegetariánské těstoviny dle našeho výběru. Poté nás stejný autobus , který nás na místo přivezl, odvezl zpět ke škole v Gersthofen. Zbytek odpoledne jsme si mohli naplánovat se svými partnery jak jsme chtěli.  

 

Čtvrtek 6.2.2020

Čtvrteční den, tedy 6.2., jsme strávili workshopem ve studijním centru Maxx na téma exkurze koncentračního tábora Dachau, která byla naplánovaná na odpoledne. Na workshop jsme byli rozdělení do dvou skupin a strávili dopoledne s průvodci, kteří nás poté po táboře měli provádět. Představili jsme se, dozvěděli se spoustu zajímavých informací, měli možnost se zeptat na nejrůznější otázky a zjistili jsme hromadu nových věcí. Po obědě jsme se vypravili na očekávanou obchůzku po táboře. Při příchodu za jeho brány se v nás všech míchaly pocity a je jasné, že to nebylo nic příjemného. U někoho byly na místě I slzy, ale to nic neměnilo na tom, že jsme měli skvělého průvodce, který nás provedl několika budovami, které sloužily k nejrůznějším účelům. Mezi ně patří například budova s celami pro vězně, bývalé koupelny a WC nebo krematorium. Naskytl se nám i pohled na momentální památník. Dozvěděli jsme se, proč bylo z tábora nemožné uniknout, jak probíhal den v táboře a spoustu dalšího, avšak některé otázky (jako proč nikdy nebyla v Dachau využita plynová komora) zůstaly nezodpovězené. Prohlídka nám určitě mnohé přinesla a byla to zajímavá zkušenost. Navzdory napjaté atmosféře v táboře jsme se cestou zpátky do Gersthofenu bavili a zase se o něco více seznámili s ostatními studenty. 

Pátek 7.2.2020 

Pátek byl náš poslední společný den, který jsme si mohli užít s žáky z Německa a z dalších zemích. Jako každý den jsme se sešli v hale ve škole v Gersthofnu. Poté jsme se rozdělili již do známých skupinek, které se vybíraly již v pondělí dopoledne, a měli jsme za úkol dokončit naše videa z celého týdne. Všechny skupiny si editování a stříhání videa velice užily a také se přiučily nových věcí a dovedností. Poté se všechny videa poslali odborníkovi, který všechno ještě lépe sestříhal a vložil do jednoho deseti – minutového filmu. 

Odpoledne se všichni účastníci Erasmu i se svými rodiči, přesunuli do restaurace v Augsburgu jménem N8stallung, která měla opravdu krásný interiér. Zde se promítnul celý krátký film a rodiče si tak mohli udělat představu, co jejich děti opravdu dělali. Film byl vtipný, poučný a i zajímavý, z čehož plyne to, že se všem skupinám opravdu povedlo jejich videa sestříhat a tím i tak vytvořit vzpomínku na tento hezký týden plného poznávání. Poté se už jen donesla večeře a všichni si mohli užívat svůj poslední den v Německu.  

Myslím, že za všechny studenty z Erasmu můžeme říct, že tento týden byl opravdu skvělá nová zkušenost. Děkujeme, že jsme si něco takového mohli vůbec vyzkoušet. 

Autoři: Roxolana Sobotová, Eliška Drahošová, Eliška Lachmanová, Markéta Pavlíčková, Jan Patka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..