Parlament se zaměřil na wellbeing

By | 14.3.2024

V rámci celorepublikové akce Týden pro wellbeing ve škole realizoval studentský parlament průzkum mezi žáky a učiteli na téma „pohody ve škole“. Šetření proběhlo formou otevřených otázek. Ptali jsme se respondentů, co přispívá k tomu, že se na naší škole cítí dobře, chodí sem rádi. A také na to, co naopak vede k jejich nepohodě a co by potřebovali jinak, aby se tu cítili lépe. Odpověděly nám zhruba dvě třetiny žáků i učitelů. Výstupy jsme zpracovávali kvantitativní i kvalitativní formou.

Sešlo se mnoho zajímavých podnětů, se kterými budeme dále pracovat. Zjistili jsme, že celkově nejvíce přispívá k dobré pohodě žáků to, že tu mají kamarády a že mají dobrý kolektiv spolužáků. Také byli často zmiňováni někteří vyučující, které žáci oceňují za jejich přátelský či vstřícný přístup, ale i jejich hodiny. Značné množství respondentů také zmínilo různé akce nad rámec běžné výuky, do kterých se mohou zapojit. Část žáků odpověděla, že se ve škole necítí dobře a nic tu k jejich pohodě nepřispívá.

Z důvodů, které zhoršují wellbeing žáků ve škole, respondenti nejčastěji uvádějí nevhodný přístup některých vyučujících ke studentům či jejich hodiny. Mnozí žáci se také cítí přetížení množstvím školních povinností a čelí velkému stresu či tlaku na výkon. Menší část by ocenila lepší vztahy se spolužáky či dodržování pravidel platných ve škole ze strany ostatních. Také se objevila skupina studentů, kteří jsou ve škole zcela v pohodě.

Děkujeme všem, kteří nám dotazník vyplnili. Díky vám má studentský parlament i vedení školy hmatatelné podklady pro systematickou práci na zlepšování naší školy tak, abychom se tu všichni cítili dobře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..