Světová škola GF

Světová škola GF – Boříme bariéry

Kdo jsme?  

Jsme studenti gymnázia, kteří se nebojí nových věcí a rozhodli se vstoupit do Světové školy. Jedná se o studentský celoevropský projekt, který řeší lokální problémy s globálním přesahem. Jeho cílem je připravit žáky na reálný život a také podnítit jejich zájem o problémy, kterým čelí oni sami či jejich okolí. Náš tým se zabývá začleňováním lidí s hendikepem do společnosti. 

Náš projekt funguje již čtvrtým rokem. Za tu dobu jsme pořádali několik workshopů na frýdlantských, raspenavských a libereckých školách, kterých se vždy účastnili naši milí partneři Jedličkův ústav z Liberce, Domov Raspenava, nevidomá Andrea Klozová, Radek Brzák s DMO anebo Sdružení TULIPAN. Žáci se tam dozvěděli, jak se s takovým hendikepem žije, jaké aktivity a sporty se dají provozovat či jak fungují kompenzační pomůcky pro nevidomé osoby. Naší největší a závěrečnou charitativní akcí je již třetí ročník “Boříme bariéry aneb spolu to jde líp.” Obsahuje dvě části, charitativní běh a setkání s lidmi s postižením (tvoření výrobků s klienty sociálně-terapeutických dílen aj.) Vybrané peníze ze startovného poté putují Jedličkovu ústavu a Domovu Raspenava. Minulý ročník to bylo více než 19 000 korun! Mimo tyto akce jsme zorganizovali například výstavu našich fotografií na frýdlantské radnici, besedu v liberecké knihovně o duševních onemocněních s peer konzultanty (lidmi s vlastní zkušeností) ze Sdružení TULIPAN a spoustu dalšího. Neváhej a přidej se k nám! Scházíme se každou středu po vyučování v učebně číslo 20! 

Světová škola – info 

Boříme bariéry 2020

 

Videa z předchozích ročníků: 

2018 – https://www.youtube.com/watch?v=BweDm38mJ_U 

2019 – https://www.youtube.com/watch?v=TA3WFs0637M 

Galerie: 

Světová škola - nástěnka

Světová škola - nástěnka
Obrázek 1 z 26

Běh "Boříme bariéry 2019"

Našimi partnery jsou: 

 

Náš tým: 

Anežka Pokorná 

Jsem studentka septimy, nebo třeťáku chcete-li, je mi 18 let a vůbec se na to necítím. Mám ráda víno a lidi kolem sebe, včetně členů Světové školy. Jsem  vlastně jediný příslušník původního týmu, který stál u samotného zrodu celé téhle milované patálie a přátelé, řeknu vám, za ta čtyři léta, co mi Světovka vstoupila do života, se toho hodně událo! Nebudu jmenovat akce, které jsme uspořádali. Povím vám, jaké je to pouto, které si vytvoříte s lidmi, se kterými najednou začnete trávit víc a víc času. Někdy je to krušné, jsme na sebe naštvaní, ten druhý měl udělat tohle a já nestíhám tamto. Nebo nám třeba nevychází komunikace s okolním světem. Organizace neodpovídají, sekretářky jsou nepříjemné a my bezradní. Ale i přes to všechno jsme první rok nasadili tempo a s vervou ho držíme doteď. Dokážete si představit, jaký je tohle pro mě úspěch? Členové v našem týmu jsou natolik zapálení, že týden před svou maturitou pořádají charitativní běh! Ano, řeč je o dvou bývalých oktavánkách Báře Macháčkové a Verče Prášilové, které dlouhé roky držely náš projekt nad vodou a já je zkrátka musela zmínit. Díky holky!  

Závěrem bych chtěla dodat: přijď, chábře, nebudeš litovat! 

Petr Holub 

Jsem jeden z těch starších členů naší party. Baví mě spousta věcí, mezi které patří dramaťák, sbor nebo právě Světová škola. Do Světovky jsem přišel proto, že mě zaujala jejich činnostMyslím, že řešíme důležitý problém, kterým je dobré se zabývat, neboť je často přehlížený, opomíjený a majoritní společností kolikrát opovrhovaný. Člověk se zde naučí mnoho užitečného a díky akcím, které pořádáme můžeme tyto nové vědomosti předávat dál a dál. Co vlastně v našem týmu dělám? Snažím se propagovat naše akce a projekt kde to jen jde, zařizuji korespondenci a dohlížím na to, aby se všechno stihlo pokud možno včas 

Tereza Facková 

Do projektu jsem se přidala, jelikož se mi líbí minulé práce Světové školy. Mým úkolem je psaní novinových článků a spravování sociálních sítí. 

Lucie Mlejnková 

Chodím do septimy. Ke Světové škole jsem se přidala, protože se mi líbí její myšlenka a celkově vše, co dělají. Mojí náplní práce je pomoct při organizování charitativního běhu a případná pomoc s nástěnkami. 

Václav Žežulka 

Do Světové školy chodím kvůli super kolektivu. Mojí hlavní rolí dělat elektronické nástěnky a vybírat na ně fotky. 

Matěj Kabíček 

Do Světové školy jsem se přidal, abych zlepšil náš kolektiv a něco nového se naučil.  

Bedřich Pokorný 

Tak já jsem Bedřich Pokorný a chodím do septimy. Rád sportuju a hraju na klarinet. Připojil jsem se ke Světové škole proto, že bych rád pomohl lidem s handicapem při začlenění do společnosti a taky že mě baví tohle téma šířit dál. Světová škola mi to dobře umožňuje. Dělám záznam ze schůzí, pořizuji zpětnou vazbu od lidí, kteří se zúčastnili našich akcí, a povídám na workshopech. 

Karolína Lenhartová

Ahoj, já jsem Kája. Je mi dvanáct let a chodím do primy na gymnáziu ve Frýdlantu, kde se nachází i Světová škola. Do Světové školy jsem začala chodit ve druhém pololetí po workshopu, který mě přesvědčil o tom, že je dobré tam chodit. A udělala jsem dobře! Ráda pomáhám lidem a tady se to dá využít. Těším se na to, až začnu pomáhat druhým.

Daniel Seifert

Ahoj, já jsem Dan a je mi 11 let. Na Světovou školu jsem přišel proto, že se mi líbila myšlenka pomáhat handicapovaným. Schůze Světové školy mě baví, i když nejsem moc společenský typ. Mám rád myslivost a dělám hasičský sport.

Sára Černá

Ahoj, já jsem Sára, příjmení není potřeba. Je mi dvanáct let. Na Světovou školu jsem přišla, protože mě zaujal workshop, který byl u nás na škole v prosinci 2019. Jsem tu sice jen chvíli, ale ze Světovky rozhodně nechci odejít, pořád mě baví, protože pomáhání je zábava!

Míša Erbanová

Jmenuji se Míša, je mi 12 let a jsem studentkou primy. Ráda hraju na flétnu, jsem členkou flétnového kvarteta Synfonia Frýdlant. Pravidelně se účastníme různých kulturních a historických akcí, kde hrajeme renesanční a barokní hudbu. Do Světové školy jsem přišla teprve před pár týdny. Ovlivnil mě workshop Světové školy, který proběhnul u nás ve třídě. Velmi se mi líbil a to rozhodlo, že jsem se k této skupině přidala.

Kryštof Löbl

Ahoj, jmenuji se Kryštof Löbl a chodím do primy. Chodím už pátým rokem do skauta a rád hraji fotbal, který hraji už pět a půl let. Rád cestuji a sbírám houby. Do Světové školy jsem přišel, protože rád pomáhám lidem. Je to tu super!

Tadeáš Čančík

Ahoj, jmenuji se Tadeáš a chodím do tercie. Zajímám se o tramvajový provoz a vše s ním spojené. Ve volném čase hraji na klavír a dívám se na seriály. Do Světové školy jsem přišel, protože rád pomáhám lidem.

Marky Nováková

Ahoj! Já jsem Marky Nováková a chodím do sekundy. Na Světovou školu jsem šla, protože ráda pomáhám druhým. Jsou tam moc fajn lidi. Také je tam skvělý kolektiv. Zatím pomáhám s tím, co jde. Myslím si, že to bylo správné rozhodnutí. Jsem tu sice jen chvíli, ale je to úžasný. Moc mě to tam baví.

Natálie Neumaierová

Je mi 13 let a chodím do třídy sekunda na Gymnázium Frýdlant. Baví mě pomáhat druhým a také hraji v souboru. Do Světové školy jsem začala chodit, protože se mi líbí vše co dělají a také mě zaujalo video z Workshopu.

 

Pokud máš zájem připojit se do našeho týmu, nebo bys potřeboval nějaké podrobnější informace, neboj se nás zeptat ať už osobně ve škole nebo nám napiš na mail: 

(svetovaskola@gymfry.cz)