Světová škola GF

Světová škola GF – Boříme bariéry

Kdo jsme?  

Jsme studenti gymnázia, kteří se nebojí nových věcí a rozhodli se vstoupit do Světové školy. Jedná se o studentský celoevropský projekt, který řeší lokální problémy s globálním přesahem. Jeho cílem je připravit žáky na reálný život a také podnítit jejich zájem o problémy, kterým čelí oni sami či jejich okolí. Náš tým se zabývá začleňováním lidí s hendikepem do společnosti. 

Náš projekt funguje již čtvrtým rokem. Za tu dobu jsme pořádali několik workshopů na frýdlantských, raspenavských a libereckých školách, kterých se vždy účastnili naši milí partneři Jedličkův ústav z Liberce, Domov Raspenava, nevidomá Andrea Klozová, Radek Brzák s DMO anebo Sdružení TULIPAN. Žáci se tam dozvěděli, jak se s takovým hendikepem žije, jaké aktivity a sporty se dají provozovat či jak fungují kompenzační pomůcky pro nevidomé osoby. Naší největší a závěrečnou charitativní akcí je již třetí ročník “Boříme bariéry aneb spolu to jde líp.” Obsahuje dvě části, charitativní běh a setkání s lidmi s postižením (tvoření výrobků s klienty sociálně-terapeutických dílen aj.) Vybrané peníze ze startovného poté putují Jedličkovu ústavu a Domovu Raspenava. Minulý ročník to bylo více než 19 000 korun! Mimo tyto akce jsme zorganizovali například výstavu našich fotografií na frýdlantské radnici, besedu v liberecké knihovně o duševních onemocněních s peer konzultanty (lidmi s vlastní zkušeností) ze Sdružení TULIPAN a spoustu dalšího. Neváhej a přidej se k nám! Scházíme se každou středu po vyučování v učebně číslo 20! 

Světová škola – info 

 

Videa z předchozích ročníků: 

2018 – https://www.youtube.com/watch?v=BweDm38mJ_U 

2019 – https://www.youtube.com/watch?v=TA3WFs0637M 

Galerie: 

Světová škola - nástěnka

Světová škola - nástěnka
Obrázek 1 z 26

Běh "Boříme bariéry 2019"

Našimi partnery jsou: 

 

Náš tým: 

Anežka Pokorná 

Jsem studentka septimy, nebo třeťáku chcete-li, je mi 18 let a vůbec se na to necítím. Mám ráda víno a lidi kolem sebe, včetně členů Světové školy. Jsem  vlastně jediný příslušník původního týmu, který stál u samotného zrodu celé téhle milované patálie a přátelé, řeknu vám, za ta čtyři léta, co mi Světovka vstoupila do života, se toho hodně událo! Nebudu jmenovat akce, které jsme uspořádali. Povím vám, jaké je to pouto, které si vytvoříte s lidmi, se kterými najednou začnete trávit víc a víc času. Někdy je to krušné, jsme na sebe naštvaní, ten druhý měl udělat tohle a já nestíhám tamto. Nebo nám třeba nevychází komunikace s okolním světem. Organizace neodpovídají, sekretářky jsou nepříjemné a my bezradní. Ale i přes to všechno jsme první rok nasadili tempo a s vervou ho držíme doteď. Dokážete si představit, jaký je tohle pro mě úspěch? Členové v našem týmu jsou natolik zapálení, že týden před svou maturitou pořádají charitativní běh! Ano, řeč je o dvou bývalých oktavánkách Báře Macháčkové a Verče Prášilové, které dlouhé roky držely náš projekt nad vodou a já je zkrátka musela zmínit. Díky holky!  

Závěrem bych chtěla dodat: přijď, chábře, nebudeš litovat! 

Petr Holub 

Jsem jeden z těch starších členů naší party. Baví mě spousta věcí, mezi které patří dramaťák, sbor nebo právě Světová škola. Do Světovky jsem přišel proto, že mě zaujala jejich činnostMyslím, že řešíme důležitý problém, kterým je dobré se zabývat, neboť je často přehlížený, opomíjený a majoritní společností kolikrát opovrhovaný. Člověk se zde naučí mnoho užitečného a díky akcím, které pořádáme můžeme tyto nové vědomosti předávat dál a dál. Co vlastně v našem týmu dělám? Snažím se propagovat naše akce a projekt kde to jen jde, zařizuji korespondenci a dohlížím na to, aby se všechno stihlo pokud možno včas 

Josefína Karlíková 

Je mi 17 let a chodím do třídy sexta na Gymnázium Frýdlant. Na Světovou školu jsem začala chodit až letos, jelikož jsem na to dřív neměla čas. Jsem ráda, že jsem se mohla k týmu připojit, jelikož mi přijde, že děláme důležité věci a myslím si, že bychom mohli i něco změnit nebo zlepšit. Už dlouho mě zajímalo, jak vycházet nebo jak jednat s lidmi, kteří mají nějaké postižení, a proto jsem se zapojila do Světové školy 

Komunikuji především s partnery ohledně akcí 

Eliška Poloprutská 

Jsem studentka třídy sexta na Gymnáziu Frýdlant. Moje záliby jsou především koně, knížky a seriály. Ke Světové škole jsem se připojila proto, že chci pomáhat osobám s handicapem a předávat ostatním studentům, žákům a veřejnosti informace o tom, jak se k takovým lidem chovatBaví mě dělat naučné přednášky a sama se jich ráda účastním i jako divák. 

Tereza Facková 

Do projektu jsem se přidala, jelikož se mi líbí minulé práce Světové školy. Mým úkolem je psaní novinových článků a spravování sociálních sítí. 

Tereza Karasová 

Chodím do kvarty. Ve Světové škole jsem proto, že mi dělá radost pomáhat ostatním, ráda se seznamuji s novými lidmi a učím se novým věcem. Mou hlavní prací je fotografka, ale vytvořila jsem si vlastní prezentaci o depresi, o které se také snažím na workshopech přednášet, a jinak pomůžu všude, kde můžu.  

Lucie Mlejnková 

Chodím do septimy. Ke Světové škole jsem se přidala, protože se mi líbí její myšlenka a celkově vše, co dělají. Mojí náplní práce je pomoct při organizování charitativního běhu a případná pomoc s nástěnkami. 

Václav Žežulka 

Do Světové školy chodím kvůli super kolektivu. Mojí hlavní rolí dělat elektronické nástěnky a vybírat na ně fotky. 

Matěj Kabíček 

Do Světové školy jsem se přidal, abych zlepšil náš kolektiv a něco nového se naučil.  

Bedřich Pokorný 

Tak já jsem Bedřich Pokorný a chodím do septimy. Rád sportuju a hraju na klarinet. Připojil jsem se ke Světové škole proto, že bych rád pomohl lidem s handicapem při začlenění do společnosti a taky že mě baví tohle téma šířit dál. Světová škola mi to dobře umožňuje. Dělám záznam ze schůzí, pořizuji zpětnou vazbu od lidí, kteří se zúčastnili našich akcí, a povídám na workshopech. 

 

Pokud máš zájem připojit se do našeho týmu, nebo bys potřeboval nějaké podrobnější informace, neboj se nás zeptat ať už osobně ve škole nebo nám napiš na mail: 

(svetovaskola@gymfry.cz)