Trpělivost přináší ovoce

By | 24.6.2018

Tak by se dala charakterizovat anabáze kroužku přírodních věd gymnázia ve Frýdlantu v soutěži „Vím proč“ nadace ČEZ, jež byla završena vítězstvím v kategorii ZŠ a osmiletých gymnázií za video o měření rychlosti zvuku.

Pojďme si udělat malou rekapitulaci. Asi vůbec první dokončené video, na kterém se podíleli zejména studenti Patrik Zajíc, Pavel Buřita a Václav Řezáč, bylo video z roku 2014 s názvem „Vodotrysk“. Vzpomínám si, jak kluci vymýšleli svůj první scénář a také na „vůni“ čpavkové vody, která tento pokus provázela. V zimě 2015 kluci vytvořili video „Jak pijí stromy?“ a při natáčení vznikla docela náhodná situace, kdy kolemjdoucí studenti a kantoři byli zapojeni do experimentu a mohli si ověřit svojí sací sílu. Nejvýše nasál student Michal S. a to do neuvěřitelné výšky 6,7 metrů. Video bylo v konečném pořadí na druhém místě.

Ve stejném roce vzniklo další video „Var za sníženého tlaku“. O rok později ve školním roce 2016/2017 se k Patrikovi a Pavlovi přidal Ondřej Budka a vzniklo velmi povedené video s názvem „Lom světla“. Kluci opět stáli na bedně a získali pomyslnou bronzovou medaili. Téměř současně s tímto videem Ondra, Patrik a Pavel začali pracovat na dalším projektu.

Tentokrát si dali za cíl zopakovat historický pokus měření rychlosti zvuku, který poprvé uskutečnil francouzský teolog, filozof, fyzik Marin Mersenne, který při pokusech s kanónem naměřil rychlost 428 m/s (jak uvádí wikipedie). Kluci při experimentu nahradili kanón světlicemi a na rozdíl od Mersennea měli hodinky. Ten den 17. 1. 2017 byla teplota vzduchu osm stupňů pod bodem mrazu, relativní vlhkost vzduchu 90 % a téměř bezvětří. Ideálnější počasí pro náš experiment jsme si ani nemohli přát. A pak to přišlo. Světlici jsme odpálili z parku pod zámkem a na druhé straně Frýdlantu, na kopci pod rozhlednou, přibližně 1,62 km od nás, stál Pavel, který všechno točil. Nejprve uviděl záblesk světlice a pak, se zpožděním 4,8 s, uslyšel zvuk exploze světlice. Zvuková vlna urazila 1620 m za 4,8 s, což je přibližně 338 m/s. Rychle se začalo stmívat a mráz nás začal štípat do prstů, ale byli jsme spokojeni, protože se natáčení vydařilo na jedničku.

Natočení pokusu bolo jen začátkem. Následovaly hodiny, kdy kluci video zpracovali do konečné podoby. Čekala je odměna. První místo v letošním ročníku „Vím proč“!

Po druhém a třetím místě konečně pomyslné zlato. Místo medailí kluci získali tablety s nakousnutým jablkem ve zlatavé barvě a škola získá 200 tisíc na vybavení výuky přírodovědných předmětů.

Gratulujeme k senzačnímu úspěchu a děkujeme nadaci ČEZ za podporu přírodovědného vzdělávání na školách.

M.S. – GF

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..