Odsunutí

By | 15.11.2023

Odsunutí

„Vítáme vás na našem zájezdu, děkujeme, že jste si vybrali cestovní kancelář Krutý krtek,“ takto přivítala žáky kvarty herečka Diana Čičmanová před budovou hlavního vlakového nádraží v Liberci. Zde začínalo hodinu a půl dlouhé putování po stopách odsunu německého obyvatelstva z Liberce v rámci projektu Oživená historie pořádaném spolky Divozemí a Krutý krtek. Žáky na cestě doprovázel kromě Diany i její kolega herec Adam Kubišta. Ten v roli „rabovacího“ gardisty nebo odsunutého Němce, se s žáky podělil i o poslední chleba.

Kvartány čekalo setkání s osudy německé menšiny v Liberci v období května až prosince roku 1945. Turbulentní doba prostoupená odsouzením Němců, kolektivní vinou a nenávistí, byla žákům představena v podobě scének a výpovědí pamětníků. Společně s žáky cestovalo Libercem i sedm kufrů, které obsahovaly dobové předměty a rekvizity k inscenacím. Žáci se dozvěděli mnoho informací nejen o historii obyvatel, ale i budov, jako například o vile židovského podnikatele Otty Goltze. V tomto domě sídlilo po válce velitelství Revoluční gardy, jejíž příslušníci zde vyslýchali a mučili německé obyvatele Liberce.

Na závěr byl žákům přečten otevřený dopis Edvardu Benešovi, kterým se čeští obyvatelé vyhrazovali proti zacházení s lidmi při divokém odsunu. Dopis působí poměrně ponuře, a tak procházka, která začala mírně komicky, vybízí k zamyšlení nad historií bez černobílého vidění.

                                                                                                                      Šárka Jakoubková, Martina Košková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..