Výměnný pobyt žáků Gymnázia Frýdlant v partnerské škole Copernicus v Hoornu

By | 19.10.2023

V letošním školním roce se nám podařilo navázat na naši dlouhodobou spolupráci s gymnáziem v Hoornu, a tak mohla kvinta vyrazit na týden do Nizozemí. Tato třída byla vybrána s ohledem na věk žáků našich partnerů. Obrovskou výhodou je, že celý program v zahraničí je podpořen Evropskou unií programem Erasmus+, takže je tato akce dostupná téměř pro každého. Jedinou podmínkou je vzájemné ubytování v rodinách, které přispívá ke zlepšení jazykových dovedností, poznání místní kultury, a především navázání přátelských vztahů. Program, který nám naši hostitelé připravili, byl náročný, ale překrásný. Žákům se asi nejvíce líbila návštěva Evropského parlamentu v Bruselu či House of Europe v Hágu nebo Tropen muzea v Amstrodamu. Mnozí si pochvalovali nekonečné roviny, a to hlavně proto, že do školy dojížděli i naši žáci na kolech. Jiní si oblíbili místní snídaně natolik, že čokoládový posyp nakoupili ve velkém i domů. Všichni ale přijeli nadšeni a plni cestovatelských zážitků. Děkujeme rovněž našim kolegům Elizabeth Wasilewski a Janu Hlávkovi za pedagogický doprovod žáků a všem za reprezentaci naší školy v zahraničí.

 V zimě dorazí naši hosté do Frýdlantu a my jim plánujeme ukázat krásy našeho města a okolí, ale i Prahy a Dráždan.

Za kolektiv učitelů GF, Martina Košková

 

Výměnný pobyt očima studentů

Týdenní výměnný pobyt začal v neděli, 2. října 2023, kdy jsme se po celonoční jízdě autobusem dostavili do naší partnerské školy Copernius v Hoornu. Kdybyste ji srovnali s naším gymnáziem, našli byste tu mnoho rozdílů. Škola je větší a její celková kapacita je kolem 1200 studentů.
     Na celý týden nám zajistili velmi pestrý program, od návštěvy Haagu a Amsterdamu, po Brusel, přednášku na půdě Evropského parlamentu a větrnou procházku po pláži Egmond aan Zee.
   Přišla nám zajímavá volnost jejich studia. Povinnou mají pouze holandštinu, matematiku a jeden cizí jazyk, další předměty si volí dle svých preferencí. Skvělá byla i přátelská atmosféra ze strany Holanďanů.
    Všichni studenti byli ubytováni po jednom v rodinách, které jim zajišťovali zázemí v době, kdy škola neměla připravený žádný program.
    Studenti z Hoornu už se těší na zimní lyžovačku se spoustou sněhu a koulování. A my se nemůžeme dočkat až jim v únoru ukážeme všechny krásy Česka.

Za třídu kvinta:
Michaela Kvapilová a Matěj Kabíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..