Studenti GF v Německu v rámci programu Erasmus+

By | 17.2.2020

Jak přispělo lživé zpravodajství k nástupu národního socialismu? A jak se demokracie brání „fake news“ dnes? Odpovědi se dozvěděla desítka studentů kvinty frýdlantského gymnázia na výměnném pobytu v Německu. Výjezd se uskutečnil 2. – 8. února jako první sympozium z projektu „Fake News in the Age of Democracy“ v rámci programu Erasmus+. Partnerské Gymnázium Paula Klee v Gersthofen, nedaleko Augsburgu, připravilo pro zahraniční hosty z Čech, Nizozemí a Slovinska bohatý pětidenní program, jenž byl zaměřen na média, politiku a historii.

Erasmus+ v Augsburgu

Erasmus+ v Augsburgu

Studenti mohli například nahlédnout do chodu radnice města Gersthofen a prohlédnout si historické prostory radnice augsburgské se slavným Zlatým sálem. Navštívili také redakci největších regionálních novin, Augsburger Allgemeine Zeitung a o tématu falešných zpráv debatovali se sportovním redaktorem Milanem Sako. Ve čtvrtek spatřili důsledky zneužití propagandy v koncentračním táboře Dachau a vzpomínkovém centru Maxe Mannheimera, jehož cílem je připomínat hrůzy německé rasové politiky mladým generacím. V průběhu celého programu sbírali studenti foto- a videomateriál, z nějž v poslední den programu sestříhali vlastní krátký film.

Smyslem programu Erasmus ale není jen získávat vědomosti, nýbrž především navázat přeshraniční spolupráci a vytvořit přátelské mezinárodní vazby. Studenti byli ubytováni v rodinách svých německých partnerů a vedle exkurzí poznali život svých německých vrstevníků také ve školních hodinách a volnočasových kroužcích. A učitelé? Ti ve volných večerech sdíleli zkušenosti a nabírali inspiraci pro druhé sympozium, které bude již v polovině března hostit Gymnázium Frýdlant.

Jan Hlávka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..